Kiedy fiskus wszczął kontrolę – na co uważać, o czym pamiętać
Niejasne przepisy podatkowe oraz bezmiar obowiązków o charakterze sprawozdawczym sprawiają, że myśl o kontroli podatkowej spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Tymczasem właściwe przygotowanie pozwala na spokojne przejście przez ten proces oraz minimalizuje ryzyko zakwestionowania rozliczeń.
Organy podatkowe korzystają obecnie z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi informatycznych, które pozwalają na efektywne typowanie podatników do kontroli. W systemach skarbówki agregowane są dane pozyskane ze składanych przez podatników sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, JPK, informacji TPR, czy informacji o schematach podatkowych. Usprawnieniu weryfikacji rozliczeń służyć może wprowadzany wkrótce KSeF.
Do kogo zapuka skarbówka
Korzystając z opisanych narzędzi organy mogą w dość łatwy sposób porównać dane dotyczące różnych podatników i zidentyfikować odchylenia. Uwagę organów mogą przyciągać spółki deklarujące niższy dochód niż podobne podmioty z branży, podmioty odnotowujące straty, czy też podatnicy, których rentowność uległa znacznym zmianom na przestrzeni lat.
Niezmiennie zainteresowaniem kontrolujących cieszą się rozliczenia wewnątrzgrupowe (ceny transferowe), reorganizacje, korzystanie z wartości niematerialnych i prawnych (w tym znaków towarowych), czy rozliczenia w VAT. W ostatnim czasie obserwujemy też wzrost kontroli w obszarze podatku u źródła – organy dokładnie badają, czy spełnione zostały przesłanki do zastosowania zwolnienia/preferencyjnej stawki podatkowej, w tym weryfikują, czy odbiorca płatności jest ich beneficjentem rzeczywistym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta